Jistě, jako správná maminka či tatínek, zacházíte s vaším malým pokladem, jak nejlépe dovedete. Ale někdy není na škodu si zjistit, zda zrovna vaše dobré mínění není jinak, než se na první pohled zdá. Které chyby rodiče mnohdy neznají?
·         Chodítko– mnohokrát již fyzioterapeuté varovali před dopady používání chodítka. Bohužel na trhu musí být výdělky, které jsou pro výrobce přednější, než zdraví dětí. Bez chodítka se vaše děťátko rozhodně obejde. Navíc je prokázané, že děti bez chodítka chodí dřív, než děti, které jej využívají.

·         Posazování– jestliže vaše dítko samo nesedí, rozhodně jej neposazujte. Jeho svaly a páteř na takovou zátěž nejsou připravené a následky mohou být až do dospělosti.
·         Kombinování očkování– bohužel slepě věřit lékařům se někdy nevyplácí. Pokud vám pediatr tvrdí, že více vakcín najednou není problém a nic se neděje, pak je možná na čase změnit pediatra. Rozhodně nenechejte očkovat víc vakcín naráz a pečlivě hlídejte rozestup mezi nimi. Neuvážené a neinformované očkování může mít až fatální následky. I když je to smutné, ne vždy dětský pediatr jedná v nejlepším zájmu dítěte.

·         Vodění za ruce– škodlivost tohoto faktu je již lékaři a fyzioterapeuty prokázána, nicméně stále je tento zvyk mezi rodiči oblíben. Je potřeba si ale uvědomit, že touto činností se nástup chůze neurychlí, ba naopak oddálí. A vy skončíte na rehabilitacích se zády.
·         Nasazování botiček– vaše zlatíčko se konečně postavilo a vy hned máte chuť běžet pro první botičky a bačkůrky? Nedělejte to. Pořiďte ponožky s proti skluzem, bohatě to postačí. Dětská nožka se nejlépe vyvíjí bosky a když ji sevřete do botičky, nebude to pro vývoj nejlepší. Na botičky bude čas později. Věnujte pozornost tzv. barefoot obuvi.

·         Chytání a jištění v počátcích chůze– i když to myslíte dobře, nedělejte to. Dítě se potřebuje naučit spoléhat samo na sebe a zjistit, jak se pádu pro příště vyvarovat. Pokud jej hned při zakymácení chytáte, nevědomky mu škodíte. Každý pád je informací pro mozek, jak příště vést pohyb jinak. Když už k pádu dojde, nenasazujte tragický výraz, který dítě vyděsí spíš, než samotný pád.