Jak plyne čas, mění se i módní trendy. To neplatí jen o oblečení, ačkoliv je to obvykle první věc, která nás ve spojitosti s tím napadne. Jedná se například i o nábytek a zařízení domovů. Abychom se o tom přesvědčili, stačí se jen podívat, jak vypadal běžný obývací pokoj před dvaceti či třiceti lety, a jak vypadá dnes. Rozdíl je patrný na první pohled. V současné době je v tomto ohledu v módě se vracet k výrobkům starého typu. I proto se dobře prodávají napodobeniny starých, malovaných skříní a dalších kusů, jako je například selský stůl. Zde se můžeme zastavit, neboť mnoho lidí se bude divit, čím se vlastně liší od toho běžného. Koneckonců, funkce je stejná, a na rozdíl od skříní, není zrovna pestře pomalovaný. Kde je tedy ten rozdíl?

typický selský stůl

Ten spočívá především v celkové konstrukci. Ta by měla být masivní dřevěná. Obvykle je použito pevné, tvrdé a těžké dřevo, jako je například dub, namísto smrkového, které je mnohem lehčí a především levnější. To však znamená, že má také podstatně větší hmotnost, a manipulace s ním je tedy náročnější. To však může být výhoda, neboť například při jídle nehrozí, že do něj někdo strčí a vylije tak například polévku. Také se nemusíme bát, že jej lidé budou posunovat stále dál a dál od určeného místa.

moderní typ stolu

Barva bývá obvykle základní hnědá. Zdobení zde obvykle příliš není, ačkoliv někdy může mít zdobně vyřezávané rohy. Je to proto, že se v dávných dobách jednalo o funkční, často používaný kus nábytku, který byl tím pádem vystaven značnému opotřebení. Barva by se na něm dlouho neudržela. Tomu všemu samozřejmě odpovídá i cena, která je mnohem vyšší než u klasického stolu. To platí i pro moderní repliky, které jsou často v rámci zachování autenticity vyrobeny právě z výše zmíněného tvrdého dřeva. Je tedy na nás, zda se nám bude líbit. Jen si musíme být jisti, že je pro nás skutečně ten pravý.