Jak již název napovídá, výbojka má co dělat s výbojem elektrického proudu. Možná si ale říkáte, k čemu to může být dobré. Možná ale budete překvapeni, kde na ni můžeme narazit.

Tím hlavním místem, kde se s ní většina z nás setká, jsou zářivky. Jedná se o trubice, naplněné plynem, který se zahřeje a začne zářit, pokud jím prochází elektrický výboj. A právě k tomu jsou výbojky používané.

vybojka1

Je pravdou, že nejprve je nutné mít výboje silnější, neboť je nutné daný plyn rozehřát na požadovanou teplotu, při které začne svítit. Je však fakt, že především u starších modelů toto zahřívání nějakou dobu trvá. Záleží samozřejmě na objemu plynu, avšak průměr byl přibližně deset minut.

Jistě, doba by se dala zkrátit, pokud by se zmenšila nádoba a tím i objem, který by bylo třeba dostat na potřebnou teplotu. Avšak cenou za to by byla snížená celková svítivost. Bylo tedy nutné nalézt kompromis.

V poslední době byl však tento problém překonán, a to novou plynnou směsí, která září mnohem více, než ta běžně používaná. To znamená, že jí stačí i menší objem, aby bylo dosaženo potřebného efektu. A to značně zkracuje čas, potřebný k jejímu ohřátí. Není tedy divu, že si zářivky pomalu nachází své místo i v běžných domácnostech.

vybojka2

To však není jediné místo, kde výbojku nalezneme. Další využití má například v elektrických svářečkách. Ty působí na materiál teplem, které je generováno právě elektrickými výboji. Je to mnohem efektivnější, než oheň, neboť může být mnohem koncentrovanější a nehrozí sežehnutí věcí okolo svářené plochy.

Není tedy divu, že je poměrně oblíbená a že se jedná o v současnosti nejprodávanější typ svářečky. Jediné, co může zákazníky odradit, je její cena, která je, vzhledem ke složité konstrukci celého zařízení, vyšší než u jiných typů.

Jak je vidět, výbojky se používají v poměrně širokém množství oborů. Měli bychom si jich tedy začít více vážit.