Ať už sluneční záření, dešťová voda, dřevomorka nebo mráz do jisté míry ovlivňují kvalitu přírodních materiálů na zahradě. Dřevná pergola nebo altán tak díky těmto vlivům mohou dlouhodobě trpět, pokud je neopatříme speciálnímu nátěry, díky kterým dřevěná konstrukce vydrží o poznání déle.

život na zahradě

Nátěry můžeme rozdělit do dvou velkých skupin: preventivní a sanační. Jak už z názvu vyplývá, preventivní nátěry slouží k ochraně před dřevomorkou nebo dřevokaznými houbami, zatímco sanační nátěr už s těmito parazity aktivně bojuje a snaží se s nimi vypořádat.

Dále bychom ještě mohli nátěry rozdělit podle využití. Některé se hodí do interiéru, jiné zase slouží k použití výhradně v exteriéru. Pro ošetření exteriérových dřevěných konstrukcí se hojně používají lazury. Ty dokáží dřevo spolehlivě ochránit před houbami, plísněmi a dřevokazným hmyzem, který by mohl zničit celou konstrukci v řádech měsíců.

  1. Tenkovrstvé lazury

Tenkovrstvé lazury znamenají ochranu pro venkovní dřevěné konstrukce. Nátěr vytváří na povrchu tenký film, který dřevo spolehlivě ochrání. Navíc se ještě před samotným nátěrem nemusí dřevo brousit. Jeho jedinou nevýhodou je životnost, dřevěnou konstrukcí chrání maximálně pět let.

  1. Silnovrstvé lazury

Do dřeva sice pronikají opravdu nepatrně, přesto na povrchu vytvářejí velmi silnou vrstvu ochranného filmu, která je potřeba při každém novém ošetření důkladně ošetřit, jinak by k dřevu nový nátěr dostatečně nepřilnul. Což nemusí být pro každé zrovna vyhovující. Ovšem zato tento druh nátěru vydrží na dřevě v rozmezí pěti až osmi let v závislosti na okolních podmínkách.

zahradní altán

Krycí nátěry

Krycí nátěry sice poskytnou dřevu dostatečnou ochranu před UV zářením, ale zakryjí i strukturu dřeva, proto je lepší takový nátěr použít až na starší vysušené dřevo, u kterého je jeho struktura už méně znatelná a s nátěrem bude vypadat o poznání lépe. Stejně jako u silnovrstvých lazur, i zde musíte počítat s namáhavým odstraňováním svrchní vrstvy nátěru.