Podomní prodejci nedělají jedinou věc náhodně, každý krok v jejich konání má nějaký smysl, a s každým dalším slovem se vás snaží více a více manipulovat. Jaké jsou jejich nejčastější praktiky? Hrají na skupinovou psychologii, na rychlost, na zdání solidnosti, a dokáží vypíchnout vaše slabiny. Takže, když u vás zazvoní, budou upravení, a budou na první pohled působit profesionálně. I tak by vás ale už v tento moment některé věci měly varovat. Především, skutečný profesionál nikdy, NIKDY nezvoní u dveří jen tak z plezíru.
muž s banánem.jpg
Pokud s vámi chce něco probrat, zavolá nebo napíše email a domluví si s vámi schůzku v čase a místě, který vyhovuje vám. Je-li to odečet plynu nebo elektřiny, informuje vás předem. Pokud by to skutečně byl někdo od vašeho dodavatele plynu či energií, má vaše kontaktní údaje, a není problém vás kontaktovat i jinak než osobně. Skutečný jednatel za společnost se také ihned prokáže kartou zaměstnance či jiným dokladem (zkontrolujte si ho) a nejspíše nebude chtít vidět fakturu, protože její kopii má firma.
 
Když už jim otevřete a dáte se s nimi do řeči, mají vlastně několik strategií: ostatní podepsali, časově omezená nabídka, dárek nebo nahnání strachu. Podvodník se vám pokusí namluvit, že jste poslední ve vašem domě, kdo ještě novou, výhodnější smlouvu nemá. Tak když to podepsali vaši sousedé, tak to přece nemůže být nic špatného, že? Chyba.
prázdný papír.jpg
Falešným obchodníkům jde také o to, abyste smlouvu nečetli, zejména abyste moc nekontrolovali jméno společnosti a obchodní podmínky. Pokud si připadáte pod nátlakem, nebo na váš podpis tlačí, zabouchněte jim dveře před nosem. To samé byste měli udělat i v situaci, kdy vám dotyčný nabízí nějaký dárek, či něco zadarmo, či vám dokonce vyhrožuje. Zlaté pravidlo zní, nic si od těchto lidí nebrat, nic jim nepodepisovat a HLAVNĚ jim nedávat kontaktní ani jiné údaje (ani když vás požádají jen o „naprosto nezávazné kontaktní údaje pro budoucí komunikaci“ nebo něco podobného). Tyto podvodné firmy totiž nemají problém si vaše nacionále pak přepsat do smlouvy a chtít po vás peníze.