Není rezervace jako rezervace

Zatímco rezervace v přírodě znamená chráněné území a slouží pro ochranu fauny a flóry, druhá rezervace znamená předem objednat. Přestože jde o dvě totožná slova, význam obou je zcela odlišný. Rezervace je v dnešní době důležitá takřka u všeho – když půjdu na bowling, musím rezervovat místo. Když si budu chtít s partou zahrát fotbal, musím rezervovat místo. Když půjdu do restaurace, musím si taktéž rezervovat místo. Rezervace nás obklopuje dnes a denně. Bez rezervace bychom sice mohli někam zajít, ale pokud by bylo plno, vraceli bychom se s prázdnou. I cvičení dětí nebo dospělých musí být předem rezervované, mnohdy i návštěva lékaře v předem danou hodinu musí být taktéž rezervovaná. I účast v tanečních kurzech, sportovních klubech nebo jen mateřských centrech funguje mnohdy na bázi rezervace.

Rezervační systém

Rezervační systém

Jde svým způsobem o systém, který zaznamenává „objednávky“ (čili zamluvení daného místa). Pro společnosti je rezervační systém znakem toho, že přesně vidí, jak moc je o ně zájem, které časy si lidé častěji zamlouvají a které jsou naopak nevyužité (a daly by se využít jinak a lépe). Rezervační systém využívá rezervační formuláře.

Jak vlastně vznikl rezervační systém?

Úplně poprvé byl rezervační formulář použit v letecké i železniční dopravě a po jejich úspěšném zavedení přešel do oblasti ubytování, služeb cestovního ruchu a následně se rozšířil do všech odvětví celého světa. Některé rezervační systémy jsou připojeny k platebním systémům, jiné naopak nejsou. Překvapivé je, že se rezervační systémy objevují i ve skladu, kde se jednotlivé zásoby sčítají v pokladně tohoto systému.

Rezervační systém

Jak na rezervaci?

Pokud chce firma zavést rezervační systém např. do bowlingového baru nebo restaurace, musí mít určitý software, který toto zajišťuje. V případě, že společnosti nevyhovuje komerční rezervační systémy, existuje možnost nechat si vytvořit rezervační systém přímo na míru (Fitness rezervace)