Krycí plachty na bazény https://www.chlorito.cz/kryci-plachty mohou být zdánlivě přebytečnou, ztrátovou investicí, která vede jen k tomu, zakrýt nádrž s vodou a uchránit ji před spadem listí, trávy a tu a tam nějakého zrnka písku nebo hmyzu. Tohle je ale pouze jeden z důvodů, proč se na hladinu plachty pokládají, ty ostatní jsou ryze ekonomické. Možná vám připadá takové tvrzení příliš troufalé a přehnané, tak jak to tedy je?

venkovní bazén

Fólie je zhotovená z polyetylenu, do něhož jsou vlisované vzduchové bubliny. Vypadá velmi podobně, jako bublinková fólie pro balení věcí při stěhování. Bubliny tu nejsou náhodou, slouží k tomu, aby se plachta neponořila na dno, a aby zůstala plavat na hladině. Někde se můžete setkat s tím, že bubliny přijímají a odráží sluneční paprsky podobně, jako optická skleněná lupa, a že nasměrovaným paprskem vodu ohřívají, ale to je pochopitelně nesmysl. Co je však nesporné, jsou izolační vlastnosti bublin, vzduch totiž částečně brání úniku tepla z bazénu, a tím se snižují náklady na ohřev vody.

voda v bazénu

Další významnou funkcí krycí plachty je omezování odpařování vody z nádrže v době, kdy se v ní nikdo nekoupe. Ztráta vody je přitom poměrně značná, čím větší plocha, tím větší vodní výpar, nesouvisí to tedy přímo s hloubkou bazénu, ale s jeho plochou. Například z nádrže o rozměrech 6 x 3 metry se za den vypaří přibližně sto litrů vody, za deset dnů je to celý jeden kubík, a v průběhu koupací sezóny tak můžete dopouštět i desítky tisíc litrů vody, což se docela prodraží, a hlavně zbytečně. Máte-li hladinu zakrytou krycí plachtou, vypařování vody se v podstatě zastaví, protože vodní pára ihned na vnitřní straně plachty zkondenzuje a dopadá zpět do vody.

Jestliže tedy opatříte krycí plachtu s tím, že vám bude šetřit peníze, a že si časem i na sebe „vydělá“, nejste daleko od pravdy. Je to rozumná investice, pouze musíte dbát o to, aby se plachta nepoškodila při manipulaci, a aby vám sloužila spoustu let.