Koberec byl ve středověku symbolem luxusu, vrchnost si je v podobě gobelínů dokonce nechávala vystavovat na zeď, a stejně jako portréty v životní velikosti jsou dodnes gobelíny nejcennějšími exponáty na hradech a zámcích. Koberec je ovšem textilie, která vyžaduje důslednou péči, především zbavování prachových usazenin a mikroskopických částic tuku, které na nich ulpívají z ovzduší.

papuče na koberci

Každý gobelín se musí časem podrobit speciální očistě a restaurování a něco podobného čeká každého z nás, kdo si do domácnosti opatřil koberec jako podlahovou krytinu.

Proč a jak často čistit koberce

Přejíždění po podlaze s vysavačem si poradí jen s omezeným množstvím usazenin a po každém vysávání jich část zůstává zašlapána v tkanině. Jsou to ty obávané chuchvalce, které se obalí tukem, např. z odumřelých kožních šupinek, a při chůzi je doslova vmáčkneme hluboko pod povrch. Vysavač nemůže vytvořit tak silný podtlak, aby je bezpečně nasál, a tak se neustále na sebe vrství nečistoty tak, až se to po pár měsících projeví ztrátou původní barvy koberce, zápachem, a nepříliš lichotivým vzhledem zašlapaného a zmačkaného povrchu.

několik koberců na sobě

Strojní způsob je nejefektivnější

Jak často by se měl koberec nechat důkladně vyčistit určuje frekvence nášlapů. Nejčastěji je to v rodinách s dětmi nebo tam, kde se prohání domácí zvířata – zhruba dvakrát za rok. Lidé žijící jako jednotlivci, nebo tam, kde se nejvíce času tráví v zaměstnání, stačí frekvenci zkrátit na přibližně jednu ročně.

A čím čistit? Předesíláme, že přírodní materiály, např. bavlna, by se měly čistit jen velmi citlivě ručně, ale u běžných kobercových metráží se vyplatí nasadit speciální stroj. Jedním z těch nejvýkonnějších na trhu je patentovaný systém Rotovac, který provádí čištění koberce https://www.wismont-cisteni.cz/ efektivně a zároveň šetrně. Využívá principu rotující hlavice s kartáči a zároveň je nečistota odsávána s pomocí podtlaku do sběrné nádoby s vodou.