Ať už si to přiznáme nebo ne, bez peněz by lidé nemohli být lidmi. Protože jak se traduje, práce polidštila opice, a kdyby nebylo peněz, ztratili by lidé vesměs o práci zájem a lidstvo by se vrátilo o stovky let zpátky. Proč by totiž člověk pracoval, kdyby za to nemohl dostat peníze? Proč by dělal něco pro ostatní, kdyby neměl bez peněz jistotu, že za to udělají ostatní něco pro něj? Proč by někdo hledal cesty, jak zdokonalit naše životní podmínky, když by se tak angažoval bez nároku na odměnu?

izraelské peníze

Peníze prostě potřebujeme, abychom byli lidmi. Jenže co si mají za tohoto stavu věcí počít ti, jimž se jich nedostává, a je vlastně jedno, zda proto, že si málo vydělávají, nebo proto, že musejí příliš utrácet?

Ti si prostě musí v těžkých chvílích scházející finance aspoň vypůjčit, a to zřejmě od některé z našich finančních institucí.

Ovšem to nejednou není jenom tak. Nabídka různých půjček od různých poskytovatelů je sice relativně široká, jenže je-li zájemce o půjčení si peněz ve finančních nesnázích, jen těžko najde někoho, kdo mu bude ochoten vyhovět. Protože co kdyby třeba dotyčný následně neměl z čeho hradit splátky, že?

korejské peníze

Ovšem jakkoliv může být získání půjčky pro někoho hodně obtížné, vesměs se řešení najde. Čehož je ukázkovým příkladem americká hypotéka, u níž se nehážou pomyslné klacky pod nohy ani těm žadatelům, kteří jsou na tom skutečně nedobře. Zde se totiž nemusí kdovíjak složitě dokládat, že má žadatel dost vysoké příjmy, tady se nelpí na naprosto bezvadných registrech dlužníků daného žadatele, tady nemusí vadit dokonce ani nejedna jiná komplikace. Hlavní je to, že tu člověk stejně jako u jiných hypoték dá do zástavy za půjčené peníze svoji nemovitost. A rázem si tento přijde za naprosto výhodných podmínek na své. A to i kdyby potřeboval půjčit opravdu velké peníze a neměl nic moc co nabídnout.