Světlo je pro člověka stejně důležité jako voda a vzduch. Abychom si co nejvíce prodloužili den, používáme světlo umělé. Můžeme tak i v nočních hodinách pracovat, bavit se, nebo relaxovat. Žárovky vybíráme podle mnoha parametrů:
·         Cena
·         Úspora energie
·         Typ světla
·         Svítivost
·          Vzhled
·         Životnost
·         Místo, kde bude osvětlení
listy v žárovce
Na výběr je hned několik druhů žárovek. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
Klasické staré žárovky s drátkem, který se rozžhaví na vysokou teplotu a září, mají malou životnost, drátek se brzo přepálí. Jejich spotřeba elektrické energie je nevýhodně vysoká, a proto se již do domácností nedoporučují.
Halogenové žárovky mají o trochu nižší spotřebu, protože se do baňky přidává plyn jod nebo brom. Díky němu žárovka více září i při menším příkonu elektrické energie. Jsou dražší než klasické, protože jsou z křemenného skla, které je odolnější vůči vysokým teplotám.
Kompaktní zářivka se vyrábí v různých tvarech napodobujících tvar žárovky, nebo jsou kruhové, kopírující svítidlo. Mají dlouhou životnost, protože jsou plněné plynem a bohužel i jedovatou rtutí. Vlastní zářivka je umístěna na tzv. elektronickém předřadníku s paticí, který zářivku nastartuje. Vadí jim časté zapínání a vypínání, jsou poměrně křehké. Pozor, nepatří do směsného odpadu, ale do nebezpečného, měli by se odevzdávat ve sběrném dvoře, nebo u prodejce. Používají se na recyklaci a dají se zužitkovat až z 90 %.
led žárovička
LED diodové žárovky jsou prozatím nejúspornější, nejbezpečnější, a mají nejdelší životnost. Jsou nejvíce odolné proti nárazům, častému zapínání i mrazu. Nevyzařují teplo a mohou mít jakýkoliv tvar. Jejich cena se pomalu dostává na úroveň ostatních druhů. Správný název je lumidka, ale zatím se neujal. Protože obsahují elektronické součástky, nesmí se také vyhazovat do směsného odpadu, ale odevzdávat v obchodě a sběrném dvoře.
Jaký typ žárovek je váš oblíbený?