Je dobré si vzpomenout na pěknou říkanku při dělání bábovek z písku. Bez ní by se písek správně neoddělil od stěn nádoby a bábovka by se nepovedla. Určitě si pamatujete na své dětské časy, kdy jste na písku strávili nejedno hezké dopoledne či odpoledne. Víte, že nejlépe se pro bábovky z písku hodil písek provlhlý, kyprý. Abyste ho získali, muselo se hrabat trochu více do hloubky pod povrch písku. Naplnila se jím bábovička nebo kyblík až po okraj a dobře se uplácal a napěchoval. Pak se dnem vzhůru překlopila bábovka na obrubník pískoviště nebo na hliněnou rovnou zem u pískoviště a už se za poklepávání lopatkou na onu nádobu říkala tato říkanka:holčička na pískovišti.jpg
 
„Bábovičko, jestli se mi nepovedeš, budeš bita jako žita.“
 
A proč právě „bita jako žito“?  Protože k pečení bábovky, koláčů, chleba a jiného pečiva je zapotřebí mouka umletá z obilí, ze zrnek obilí. Zrnka – třeba z pšenice nebo žita, se musela nejdříve cepem „vymlátit“ z klasů, a to opravdu vypadalo, jako by ti mlatci obilí mlátili. Teprve z těch zrnek se ve mlýně mlela mouka. Dávala se do pytlů a rozvážela se do pekáren k pečení.
 
Vraťme se znovu na pískoviště k bábovce, na kterou poklepáváme lopatkou a opakujeme onu hezkou říkanku několikrát za sebou.
Když už jsme měli pocit, že by dílo mohlo být hotovo, nádoba se sňala a na obrubníku pískoviště buď stála pěkná bábovka z písku nebo se naopak sesula hromádka písku nepovedené bábovky. A mohlo se pokračovat znovu a znovu, dál a dál, až už byl málem večer a muselo se jít domů. Byla to dobrá zábava.kyblík s lopatkou.jpg
 
Takže až půjdete se svými ratolestmi na pískoviště, nezapomeňte při dělání bábovek na tuto pěknou a potřebnou říkanku. Určitě se před synkem, dcerkou nebo vnoučaty blýsknete jako znalci starých dobrých časů. Pokud si také nějakou bábovku společně s nimi uplácáte a vytvoříte, možná i trochu omládnete.