Na začátku si musíme říct, že opereta je předchůdce dnešního muzikálu, ale jaký že je mezi nimi vlastně rozdíl a v čem jsou si tak podobní? Opereta je hudebně-dramatický útvar, ve kterém se střídá zpěv s mluveným slovem. Je to vlastně spojení divadelní činohry s operou, jednoduše řečeno. Náměty operet jsou čerpány hlavně z činoherních komedií. Opereta je většinou hra typu frašky či burlesky, která je doplněna písněmi, hudebními skladbami a tanečními vsuvkami. Jako u opery zde najdeme rozdělení do klasických částí, jako je například dějství či jednání.
koncertní sál
V současnosti se vývoj operety zastavil, spíše uzavřel a jeho funkci převzal již zmíněný muzikál. Kdysi se operetními představeními v Praze zabývalo divadlo Na Fidlovačce, též známé jako nuselské divadlo. Nejznámějšími hudebními skladateli byli: rakouský Franz Lehár, Johan Strauss a Carl Zeller, maďarský Emmerich Kálmán (Čardášová princezna) a český Oskar Nedbal, který zkomponoval jednu z nejnámějších českých operet s názvem Polská krev, která je v divadlech hrána dodnes.
divadelní sál
Pojďme se dále podívat na muzikál a kam vlastně sahají jeho počátky. Muzikály jsou u nás velmi populární a hojně navštěvované. Co vlastně muzikál představuje? Žánr, který spojuje literaturu, hudbu a tanec. Muzikálový herec by měl ovládat perfektně tři činnosti: herectví, zpěv a tanec. Na divadelních prknech se můžeme setkat z muzikály, ve kterých se střídá zpěv s mluveným slovem a nebo s celozpívanými. Jeho historie sahá do 30. let 20. století a vznikl v USA. Předchůdcem byla již zmíněná opereta, ale také singspiel (komická opera) nebo revue (představení, které obsahuje zpěv, tanec a hraní). První muzikál je z roku 1927 s názvem Loď komediantů, který měl premiéru v New Yorku. Nejvýznamnějšími skladateli byli: George Gershwin, Irving Berlin, Jerome Kern, Cole Porter a Richard Rogers. Mezi české muzikály patří Starci na chmelu a z novodobých, komerčně nejnavštěvovanějších, musíme zmínit: Dracula, Monte Cristo, Krysař, Johanka z Arku, Hamlet, Tři mušketýři, Kleopatra a mnoho dalších. Centrem je samozřejmě Praha, kde se nachází muzikálově zaměřené divadlo: Hudební divadlo Karlín.
Velmi těžké je rozhodovat se, na jaké představení se vydat. Můžeme Vám poradit tak, že obrázek by si měl každý udělat sám, tak proč nevyrazit i na operetu a i na muzikál? Přejeme příjemnou zábavu.