Zimní zahradou lidé nazývají někdy jen pokoj, kde je vypnuté topení a nechávají tam přezimovat květiny, které jinak bývají venku. Pravá zimní zahrada je ale prosklená, je součástí domu, ale vypadat může podobně, jako třeba skleník. Je důležité, uvědomit si, jestli tuto část domu chceme využít jen jako zimoviště pro naše rostliny nebo zde mít oázu klidu v podstatě po celý rok. V případě první možnosti vám asi postačí stojany na květiny a rostliny, které do ní chcete umístit, případně nějaká skříňka, v níž budou prostředky a nástroje na ošetřování. Pokud je pro vás ideální možnost číslo dvě, zde je několik tipů, jak si toto místo v domě co nejvíce zpříjemnit.

zahradní nábytek

Vyberte si vhodný nábytek

I v obývacím pokoji a celém domě udělá nábytek opravdu hodně. Může prostor zpříjemnit nebo ho naopak udělat depresivním. Nejinak je tomu i v zimní zahradě. Výběrem vhodného nábytku z ní můžete udělat místo, které vybízí k odpočinku. Někdo má raději kov, někdo dřevo, jiný ratan. Pro větší pocit pohodlí jsou dobré polštářky a polstrování nábytku. Když nechcete klasický nábytek, mohou posloužit i sedací vaky nebo závěsná křesla, což můžete opět zkombinovat. Fantazii se meze nekladou. Nezoufejte, pokud máte jen místnost metr krát metr. I tam lze zavěsit malé křesílko, dát mini skříňka (která zároveň poskytne prostor na odložení květináčů s flórou z vaší zahrádky nebo parapetů) a hned to vypadá lépe.

Soustřeďte se na uklidňující barvy

Co doporučuji, pro maximální uklidnění, je výběr přírodních a zemitých barev. Ideální je kombinace hnědé a světle zelené nebo různých šedých tónů. Toto jsou jen obecná doporučení, každého může uklidňovat něco jiného. Chcete-li zvolit výraznější barvy, můžete se zkusit soustředit na barvy, které leží proti sobě v barevném spektru. Například to může být žlutá a fialová – zkuste různé odstíny a přechody.
zimní zahrada

Poskytněte úkryt zvířatům

To, že se jedná o prosklený prostor, vám dává jedinečnou možnost pozorovat zvířata a jejich krásy si tak trochu přenést i do zimní zahrady. Před skleněnou tabuli „okna“ umístěte krmítko pro ptáky, na stromy můžete rozvěsit jablka a mrkve a uvidíte, kolik krásných tvorů navštíví vaši zahrádku. Už jen taková podívaná na krmící se sýkorky stojí za to.

 

Vyberte rostliny navíc

Pokud se chcete těšit ze zimní zahrady celý rok, vyberte tam i květiny, které v ní můžete mít po celý rok. Zaměřte se na to, jak bude celek barevně vypadat. K šedým odstínům by se mohla dobře hodit vánoční hvězda. Standardně bývá červená, ale existují i kultivary v růžové a bílé. K hnědým barvám zase dobře půjdou popínavé kapradiny.

Zútulněte ji

Další prvky, které vám pomohou zpříjemnit místnost, jsou koberce, případně závěsy a dekorace. Záleží, do jaké atmosféry chcete svou zimní zahradu ladit. Těmito kousky bytového textilu lze také měnit vzezření místnosti podle ročních období. Například v zimě této oáze relaxace dodejte bílou, červenou a nadýchané závěsy – bude působit jako v zimním království, což je ve vánočním a po vánočním období opravdu idylické, že?