Výběr a nákup rostlin

 

Pro úspěšný nákup a dlouhý život vašich květin se vydejte do specializovaných obchodů a rozhodně nekupujte kytky po internetu anebo ve vašem supermarketu, kde vám je strčí hned za vchodové dveře, kde jsou vystaveny průvanu a neodbornému zacházení.vánoční kaktus.jpg

Před pořízením nových kytek pro vaši domácnost si nejprve vyberte místo, kde je umístíte a zkontrolujte, jaké světelné podmínky na daném místě jsou během dne. Potom rovněž zvažte, zda je místo dostupné pro děti a domácí zvířata, pokud v místě žijí. Mnoho pokojových květin je jedovatých a je potřeba s tím počítat.

V prodejně vám určitě odborně poradí, které kytky jsou pro vás vhodné a jaké nároky na péči mají. Potom si nezapomeňte vybrat i vhodné květináče, které krásu kytek ještě podtrhnou a ozdobí váš interiér.

 

Péče o rostlinu

 

•zavlažování

Každá rostlina má své potřeby vlhkosti a je potřeba se jí věnovat. Čím má rostlina větší plochu listů, tím potřebuje větší vláhu. Nároky na vodu se během roku mění v závislosti na teplotě a množství světla. Trvalé přelévání způsobuje hnilobu a odumření rostlin.

•hnojení

Rostliny přihnojujeme každé dva týdny v době růstu a květu. Zdravý vývoj závisí na přísunu živin: dusíku (pro růst listů), fosfátů (pro vývoj kořenového systému), uhličitanu draselného (pro květ). Čerstvě přesazené rostliny nehnojte, mají vše potřebné v zemině. V období vegetačního klidu hnojení přerušte. Přehnojené rostliny slábnou, nedostatek hnojiva podporuje vznik nemocí a výskyt škůdců.pokojové květiny.jpg

• světlo

Většina rostlin má ráda polostín a umělé světlo. Čím má pestřejší listy, tím více světla chce. Nevystavujte ji na přímé slunce, mohlo by ji spálit. I když přemístíte kytku na léto ven, třeba na terasu anebo do zahrady, dopřejte ji mírné zastínění. Pouze kaktusy a sukulenty po přímém sluníčku přímo touží.

• teplota

Ideální teplota pro většinu rostlin v době vegetace je kolem 15°C, v době vegetačního klidu 8 -10°C. Některé otužilé rostliny snesou i větší chlad a naopak rostliny původem z tropů můžou dobře prosperovat i v teplotách kolem 25°C, pokud mají dostatečnou vlhkost.