Jízda v zimě, na sněhu a ledu, má svá specifika. Není proto divu, že někteří řidiči v tomto období, neradi na silnice vyjíždějí. I zkušeným řidičům se, ale může stát, že na zimní podmínky si musí po létě zvyknout. Zasněžená vozovka s vrstvou ledu, nám totiž může pořádně zamotat hlavu. Lépe situaci zvládneme, pokud se na ni v mezích možností připravíme. Pamatujte na to, že při jízdě v zimních měsících, musíte být opatrnější a bystřejší než jindy.
otisk pneumatiky na sněhu
Od věci nebude, pokud si před cestou poslechnete informace o počasí, nebudete alespoň zaskočení nepříznivými podmínkami. Na cestu se budete moci dostatečně připravit. Pokud je předpověď opravdu negativní, zvažte, zda opravdu musíte cestovat zrovna vozidlem. Zvážit byste měli i své řidičské schopnosti. Rozhodně své řidičské umění nepřeceňujte. Samozřejmostí jsou zimní pneumatiky, ale ani ty nejsou všemocné. Před případnou nehodou, způsobenou špatnou technikou jízdy nebo neopatrností, vás určitě nezachrání. Dodržujte při jízdě důležité kroky. Nechte si od ostatních vozidel dostatečný odstup. Při sněhu a náledí musíte počítat s delší brzdnou dráhou.
sněhové řetězy
Pokud možno takovým situacím, kdy zastavení vozidla musíte řešit prudkým brzděním, se raději vyhýbejte. Pozor si dejte na smyk, ten můžete na silnici dostat i při sebe opatrnější a bezpečné jízdě. Pokud k takové situaci dojde, nepanikařte a nesnažte se zabrzdit vozidlo náhlým sešlápnutím brzdy. Ani zbrklé otáčení volantem vám situaci neulehčí. Pozvolna ubírejte plyn. Chystáte-li se do hor nebo více zasněžených oblastí, nezapomeňte si přibalit sněhové řetězy. Abyste se nedostali do problému, kdy budete stát na zasněžené silnici a bezradně se budete snažit řetězy nasadit, vyzkoušejte si to raději v klidu před cestou. Při jízdě s řetězy je doporučená rychlost padesát kilometrů v hodině, aby se vám nepřetrhly nebo neuvolnily z pneumatiky.