V prvním roce po výsadbě vyžadují trvalky zvýšenou péči, aby se dobře ujaly a později zdárně rostly a bohatě kvetly. V průběhu celé vegetace kolem nich půdu kypříme a odplevelujeme. Na jaře přihnojíme rostliny kompostem a trochou granulovaného hnojiva, které opatrně vpravíme do půdy, nebo zalejeme tekutým hnojivem dle návodu.
okrasné listy hosty
Původní nezušlechtěné rostliny, které si necháváme v přírodních partiích zahrady, nehnojíme. Rostliny hlavně na jaře zavlažujeme, pokud je sucho a ty, které mají slabší vysoké stonky, vyvazujeme ke kolíkům dříve, než dojde k jejich poškození. Některé trvalky se chtějí rozrůstat rašícími oddenky, jejichž množství je potřeba regulovat, aby nebraly prostor sousedním rostlinám. Pokud nechceme semena, odkvetlá květenství ostříháváme, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly tvorbou semen. U některých druhů odstraněním květů podpoříme další květenství.
květ pivoňky
Po ukončení vegetace nadzemní část rostlin ustřihneme a dáme do kompostu. Můžeme ponechat rostliny, které nám zahradu zdobí i v zimě. Zásadně na zimu neseřezáváme stálozelené druhy, které hůře přezimují. Jejich tvarování necháme na jaro. Nejcitlivější rostliny chráníme před mrazy tak, že kolem nich nasteleme suché listí nebo slámu a přikryjeme větvičkami chvojí, aby nám ochranu vítr nerozfoukal. Tato ochrana nesmí být neprodyšná a k rostlinám ji dáváme až těsně před příchodem mrazů a brzy na jaře, kdy už nehrozí silné holomrazy, ji odstraníme. Pokud je dost sněhu, rostliny dostatečně ochrání. Některé trvalky nemají rády v době vegetačního klidu vlhko, proto nad ně dáváme stříšku a pokud mají dostatečnou nadzemní část, můžeme ji šetrně svázat a obalit, ale vždy je potřeba zamezit přístupu vlhka, aby rostlina neuhnila.
Některé rostliny i přes naši péči zmizí a může to být způsobeno třeba teplou zimou, kdy jsou v půdě přemnožení živočichové, kteří jednoduše podzemní část rostliny poškodí nebo sní. Proti těmto škůdcům můžeme do několika míst na zahradě celoročně umístit elektrické odpuzovače, které fungují na baterky a částečně se zapustí do záhonů. Jen musí být dobře sestavené, aby se do nich nedostala vlhkost.