Někteří lidé, co si nechají provést elektro revizi ve svém bytě, bývají překvapení, na co elektrikář nepřijde, a jaké nedostatky dokáže odhalit. Vtip je v tom, že laická veřejnost nemá v podstatě možnost zjistit, zda není v některé části elektrických rozvodů a spotřebičů problém, který může vyústit v tragickou událost. A že vlivem těchto závad může dojít k požáru nebo smrtelnému úrazu, není třeba jistě dodávat.

nářadí elektrikáře

Závady se netýkají pouze vašeho fénu na vlasy, chladničky, pračky nebo kuchyňského mixéru, mohou vás nepříjemně zaskočit i v případě prodlužovacích šňůr.

Prodlužovací šňůra je jedním z „nejslabších článků“ řetězu elektroinstalace v bytě, a to z toho důvodu, že do hry vstupuje člověk. Jeho chování, vystupování a hlavně nedbalost. Lidé v domácnostech dovedou vykouzlit tak neuvěřitelné variace problémů, že by to stálo za zápis do nějaké knihy rekordů.

elektrikář při práci

Šňůra pod dveřmi – přestala vám fungovat jedna zásuvka v pokoji a nehodláte to složitě řešit, bourat zdivo a natahovat nový kabel? Pak si jednoduše pořídíte prodlužovací šňůru o patřičné délce a položíte ji na podlahu těsně podél zdi pod koberec. Šňůra povede pod dveřmi, které občas zavíráte, jenže při častém zavírání se šňůra trochu pohne, nadzvedne ze skuliny a násilné sevření z ní sedře izolační vrstvu a následný zkrat se přenese na hořlavé předměty a váš byt je v plamenech.

Šňůra za psacím stolem – prodlužovací šňůry se velmi často vyskytují u psacích stolů. A vzhledem k tomu, že nevypadají zrovna vábně, a připomínají na tmavším koberci spíše bílé hady, je záhodno je někam „uklidit“. Nejlépe zastrčit do skuliny za stůl. Jenže občasné hýbání se stolem a s různými spotřebiči v zásuvkách šňůru snadno poškodí a vznikne stejný problém, jako v předchozím odstavci. Anebo, a co je ještě horší, se šňůra dostane pod vaše nohy, a pak už stačí jen v horkém létě pohybovat bosou nohou pod stolem. A když bude chodidlo propocené, slaný a mokrý pot se postará o perfektní vodivost a zásah elektrickým proudem vás nemine.