Způsobů, jak se připravit na stáří a užívat si zabezpečený důchod je několik. Většina lidí, se ale stejně odchodu do důchodu děsí. Přitom stačí dodržovat buď pár jednoduchých pravidel nebo dělat věci trochu jinak.
Kdo říká, že do důchodu musíte až na stará kolena, proč by člověk nemohl odejít do důchodu třeba ve čtyřiceti letech? To ovšem může jen ten, kdo do té doby získá dostatek prostředků, které mu vydrží dokonce života anebo mu budou generovat takový pasivní příjem, že sám už nikdy nebude muset pracovat, pokud nebude chtít.
 strom s penězi

Prostředky pro zabezpečený důchod

První způsob je začít v co nejnižším věku začít budovat něco, co tady po člověku zůstane a bude fungovat i bez jeho přítomnosti. Nejčastějším prostředkem je založení podniku, který se rozvíjí do té doby, než dosáhne požadované velikosti. Může to být například řetězec obchodů, franšíz nebo obecně síť lidí, kteří mají stejný cíl. V těchto oblastech se točí největší zisky a lidé mohou dosáhnout na prostředky, o kterých původně ani nesnili. Samozřejmě to vyžaduje nejvíc práce, úsilí a také selhání, která většina lidí nevydrží, a proto nemůže být úspěšný každý.
růst a peníze
Další, ale o dost pomalejší cestou je dlouhodobé investování a hromadění svých vydělaných peněz na hromádku, kterou je cílem neustále a neustále zvětšovat. Správná a diverzifikovaná investice, která se bude hodnotit pomocí složeného úročení dokáže v čase dělat zázraky a dosahovat zisků, kterých nedosáhnou ani obchodníci na burze. Složené úročení totiž hodnotí vždy současný stav obnosu v investici a posuďte sami, jestli je rozdíl, když zhodnotíte 100 000 Kč například 5% nebo stejným úrokem zhodnotíte 1 000 000 Kč. Jak už bylo zmíněno, dlouhodobé portfolio by mělo být správně diverzifikované. To znamená, nesázíte svoji budoucnost na jednu kartu, která nemusí vyjít, ale své finance rozdělíte například pomocí podílových fondů do všemožných odvětví a druhů investic, že i při největších krizích nepřijdete z ničeho nic o všechno.